Zarabiaj na korzystaniu – Biznes XXI Wieku – cz. 2

Krótki czas temu pisałem na temat modelu biznesowego, który wciąż jeszcze nie jest zbyt znany i rozpowszechniony wśród Polaków. Niektórym niejasno kojarzy się z piramidą lub czymś zbliżonym do tego. Jest nim MLM czyli marketing sieciowy, wielopoziomowy.

Jednak wbrew pozorom z piramidą bardziej kojarzyć się może struktura firm i korporacji wszechobecnych na rynku. Właśnie w takich firmach to ci najniżej położeni w hierarchii pracują na swoich przełożonych, oni dla swoich itd. A na samym szczycie „łańcucha pokarmowego” znajduje się właściciel, który czerpie zysk z pracy całej podległej sobie grupy ludzi. Oczywiście jest to spore uproszczenie, jednakże zasada funkcjonowania jest właśnie taka.

W przypadku MLM, każdy kto zdecyduje się przystąpić do biznesu pracuje na własny rachunek i posiada nieograniczone możliwości budowania swojej grupy partnerów biznesowych, konsumentów czy dystrybutorów oferowanego produktu czy usługi. Trudno wyobrazić to sobie w tradycyjnej firmie i w przypadku pracownika najniższego szczebla.

W MLM każdy startuje z najniższego poziomu i każdy ma takie same szanse, narzędzia, produkty i możliwości rozwoju. A w dodatku otrzymuje wsparcie osoby, która wprowadziła go do tego biznesu ponieważ zależy jej aby każdy nowy partner radził sobie jak najlepiej i zbudował jak największą grupę kolejnych partnerów. W takim systemie zarabia każdy.

Nieważne jaką firmę i z jakiej branży wybierzemy do współpracy, pewne zasady są niezmienne a sam model biznesowy w MLM posiada kilka najważniejszych atutów.

Sprawiedliwość

Jak już wcześniej wspomniałem, w MLM każdy startuje od takiego samego poziomu. Niezależnie od wieku, doświadczenia czy innych czynników. Po wprowadzeniu przez naszego lidera, promotora, sponsora inaczej zwanego osobą polecającą zaczynamy budowanie biznesu od podstaw.

Przystępując do biznesu mamy takie same szanse i możliwości.

Jeżeli mamy do czynienia z solidną firmą i prawdziwym liderem, otrzymujemy od początku pełne wsparcie w naszych działaniach. Możemy liczyć wtedy na pomoc merytoryczną, wysokiej jakości materiały marketingowe, regularne konsultacje czy spotkania szkoleniowe. Osoba, która nas wprowadziła także cały czas buduje swoją strukturę partnerów i jak najbardziej zależy jej aby szło nam jak najlepiej.

Również jeśli chodzi o plan marketingowy i system prowizyjny, są one dla wszystkich takie same niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Oczywiście każda firma ma swoje systemy, jednak zasady funkcjonowania pozostają bardzo podobne.

Brak ograniczeń

Jedynym ograniczeniem jesteśmy my sami i nasz czas, który sobie organizujemy. Nie musimy stawiać się w pracy o określonych porach, nie mamy wymagającego szefa. My sami musimy być dla siebie wymagającym szefem gdyż tylko w takim przypadku mamy szanse osiągnięcia sukcesu. My decydujemy kiedy, o której godzinie i z iloma klientami czy kandydatami na naszego partnera biznesowego chcemy się spotkać.

Jedynym „ograniczeniem”, jednak działającym na naszą korzyść jest możliwość (a nawet konieczność – choć nikt nas do tego nie zmusza) udziału w regularnych spotkaniach naszej grupy. Są to swego rodzaju odprawy, na których możemy otrzymać wsparcie, omówić problemy i wyciągnąć dużo pożytecznej wiedzy. Brak ograniczeń dotyczy tu również wysokości zarobków – możemy zbudować nieskończenie wielką strukturę i czerpać zyski z jej całego obrotu.

Z każdego miejsca na Ziemi

Bardzo piękną rzeczą dającą nam wolność i również wspomniany wcześniej brak ograniczeń jest możliwość wykonywania naszej pracy z każdego miejsca na Ziemi. W dzisiejszych czasach potrzebujemy do tego jedynie telefonu i komputera z dostępem do internetu. Naszych klientów, partnerów czy kandydatów możemy spotykać online. To duża swoboda, wolność i oszczędność czasu oraz kosztów.

Niski koszt wejścia do biznesu 

MLM to biznes a praca w nim to profesja. Ludzie pracujący w tej branży zaczynają jako partnerzy, dystrybutorzy, stają się marketingowcami, liderami swoich struktur, które cały czas budują i starają się stale dbać o ich wzrost i rozwój partnerów w swojej grupie. Rozwijają swój biznes. A każdy biznes wymaga inwestycji przynajmniej na początku. Firmy z branży MLM posiadają wysokiej jakości produkty, więc możliwość oferowania czy dystrybucji takich produktów bez konieczności otwierania sklepu, płacenia za wynajem, opłacania pracowników itp jest bardzo korzystna.

Nie musimy również płacić np. opłat franczyzowych i innych jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych biznesów. Zazwyczaj aby rozpocząć współpracę z firmą MLM musimy liczyć się z kosztem rzędu kilkuset złotych i koniecznością osobistego dokonywania zakupów w naszej firmie. W wielu przypadkach jednak dalsze koszty działalności czy korzystania z produktów pokryte zostają z nawiązką przez nasze prowizje. Oczywiście biznes musi działać i „kręcić się” aby tak było – ale tak jest w każdym biznesie.

Możliwości rozwoju

Ponieważ w tej branży wszystko oparte jest na ludziach, firmy bardzo stawiają na rozwój swoich partnerów. Oprócz licznych spotkań szkoleniowych online organizowane są cykliczne seminaria stacjonarne, szkolenia i eventy, na których można czerpać z wiedzy praktyków biznesowych, trenerów motywacyjnych lub poznać historie innych ludzi, którzy osobiście opowiadają o swojej drodze do sukcesu. Niejednokrotnie otrzymujemy materiały szkoleniowe, które mają pomóc w naszym rozwoju biznesowym czy mentalnym. Liderzy w organizacji również oferują swoim partnerom wsparcie na każdym etapie i często pomagają w momentach zwątpienia czy zniechęcenia.

Proste zasady działania

Jeden z najbardziej znanych liderów w Polsce powiedział kiedyś, że MLM jest tak prosty, że owady by się tym zajmowały gdyby mogły. Jest to prawda, jednak mimo prostoty system nie jest łatwy. A mam tu na myśli przełamanie wewnętrznych oporów ludzkich czy stereotypów.

Ludzie często nie mogą zrozumieć na czym to polega i doszukują się jakichś „haczyków”. Nie ma tu „haczyków”. Jest prosto – korzystamy sami z jakiegoś produktu czy usługi i polecamy innym. i w zamian za to otrzymujemy prowizję. Kolejne osoby przez nas polecone również korzystają i polecają kolejnym itd. I każdy ma możliwość polecania następnym osobom i zarabiania na tym. Można tak powtarzać w nieskończoność a im więcej osób dołączy z naszego polecenia i im więcej poleci kolejnym, tym więcej zarabiamy. Prawda, że proste?

Ktoś może zapytać dlaczego firmy MLM nie reklamują swoich produktów skoro są tak dobre? Otóż na tym właśnie polega ten model biznesu. na swoistej reklamie szeptanej. Dzięki temu firma nie ponosi kosztów reklamy a określonym procentem od obrotu może podzielić się ze swoimi partnerami.

Dodatkowe profity

Istnieje jeszcze „wisienka na torcie” w postaci dodatkowych korzyści oferowanych przez firmy swoim dystrybutorom. W zależności od wielkości struktury jaką uda się zbudować najczęściej partner w biznesie osiąga określona rangę i w zamian za to otrzymuje dobry samochód, z którego może swobodnie korzystać. Jest to najczęstszy sposób dodatkowego wynagradzania stosowany przez firmy MLM. Oprócz tego często możemy liczyć na zagraniczne wycieczki czy dodatkowe premie stanowiskowe. Niezależnie oczywiście od prowizji, którą otrzymujemy.

Dochód pasywny

Moim zdaniem jednym z najważniejszych atutów MLM jest możliwość zbudowania dochodu pasywnego, czyli takiego który będziemy osiągać niezależnie czy pójdziemy danego dnia do pracy czy nie. W momencie gdy uda nam się zbudować określoną grupę partnerów, gdy rozwiniemy nasz biznes do satysfakcjonującego nas poziomu, możemy mówić nawet o wolności finansowej ponieważ nasz dochód pasywny pokrywać będzie nasze wydatki.

Każdy sam określa sobie moment osiągnięcia wolności czy kwotę potrzebną do tego, jednakże dochód pasywny zaczynamy osiągać już od pierwszej pozyskanej przez nas osoby do naszej struktury. Jeśli raz wykonamy solidnie pracę i zbudujemy solidna grupę, już zawsze możemy osiągać dochód z obrotu całej grupy, a ta sama zasada dotyczy wszystkich naszych partnerów, którzy również mają takie same szanse i możliwości.

O czym pamiętać?

Jeżeli poczujemy, że taki model biznesu do nas przemawia i chcielibyśmy znaleźć w nim miejsce dla siebie, należy pamiętać o kilku kwestiach.

  • Po pierwsze czy firma, z którą chcemy nawiązać współpracę wpisuje się we wszystkie opisane powyżej punkty – czy daje nam właśnie takie możliwości.
  • Po drugie – czy możemy liczyć na pełne wsparcie ze strony osoby, z którą mamy zamiar nawiązać współpracę.
  • Po trzecie – praca w MLM mimo, że może nam przynieść naprawdę ogromne profity i wolność, wymagać będzie, jak budowanie każdego biznesu, dużo systematyczności, determinacji, samozaparcia i mogą zdarzyć się nie raz momenty zwątpienia czy zniechęcenia. Musimy poważnie zastanowić się czy jesteśmy w stanie ponieść taką cenę i jak bardzo jesteśmy zmotywowani.
  • Po czwarte – ile czasu dziennie możemy poświęcić na działanie i czy jesteśmy w stanie sami sobie narzucić rygor. Bo bez tego nie osiągniemy sukcesu.
  • I wreszcie po piąte – czy naprawdę chcemy coś zmienić w swoim życiu. Jak w każdej branży czy w obliczu każdego zadania w dużym stopniu o powodzeniu lub nie decyduje nasz powód, dla którego zamierzamy działać. Jeśli będzie on dostatecznie mocny – sukces stanie się tylko kwestią czasu.

Jeśli zainteresował Cię temat MLM i chcesz go bardziej rozwinąć, a może masz dość pracy na etacie i chcesz coś zmienić w swoim życiu, pozbyć się szefa i robić wreszcie coś dla siebie, zbudować swój Biznes XXI Wieku lub masz pytanie – kliknij poniżej a postaram się Ci pomóc. Zapraszam!

Zapraszam również do pobrania bezpłatnego poradnika, który znajdziesz poniżej:

Jeśli akurat znajdujesz się w trudnej sytuacji a twoje zadłużenie nie daje Ci spokoju, zapraszam do skorzystania mojego kursu Anty Debet – kliknij i zapisz się tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *